Gazowy olbrzym
Gazowy olbrzym – typ planety o dużym rozmiarze i stosunkowo niewielkiej gęstości. Planety takie mają małe jądro, są zbudowane zwykle z gazu lub lodu, mają gęstą atmosferę i nie posiadają stałej powierzchni. Od brązowych karłów odróżnia je brak możliwości syntezy deuteru w jądrze.
Układ Słoneczny[edytuj sekcję | edytuj kod]
W Układzie Słonecznym znajdują się 4 gazowe olbrzymy: Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Jowisz i Saturn są zdecydowanie większe (ok. 10 średnic Ziemi), a ich atmosfery zawierają przede wszystkim wodór gazowy. Uran i Neptun są nazywane lodowymi olbrzymami z powodu płaszcza zbudowanego z lodu wodnego, metanowego i amoniakalnego. Wszystkie te planety mają również wiele księżyców, a także pierścienie planetarne.
Galeria[edytuj sekcję | edytuj kod]
Zdjęcie Jowisza wykonała sonda Voyager 1, pozostałe – Voyager 2.
Poza Układem Słonecznym[edytuj sekcję | edytuj kod]
Ze względu na duże masy, większość spośród odkrtych planet pozasłonecznych to właśnie gazowe olbrzymy. Wiele z nich ma rozmiary podobne lub większe niż Jowisz.
Gorące jowisze[edytuj sekcję | edytuj kod]
W Układzie Słonecznym gazowe olbrzymy są oddalone od Słońca o co najmniej 5 AU. W wielu innych odkrytych układach planety takie znajdują się bliżej swojej gwiazdy, niż Merkury Słońca. Takie obiekty nazywane są gorącymi jowiszami. Planety takie mają niezwykle małą gęstość, gdyż wysoka temperatura powoduje rozszerzanie się atmosfery.
Galeria[edytuj sekcję | edytuj kod]
Wszystkie obrazy są wizjami artystycznymi.