Atmosfera Ziemi
Z Astropedia
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwaniaAtmosfera Ziemi – gazowa powłoka wokół Ziemi, utrzymująca się w jej pobliżu dzięki sile grawitacji. Jest najlepiej poznaną przez nas atmosferą.
Atmosfera ma istotne znaczenie dla życia na Ziemi. Ogrzewa planetę poprzez efekt cieplarniany oraz zatrzymuje sporą część zabójczego promieniowania.
Skład[edytuj sekcję | edytuj kod]
Atmosfera Ziemi składa się przede wszystkim z azotu (78,1%) i tlenu (20,9%). Zawiera również sporo gazów szlachetnych, przede wszystkim argonu (0,93%). Oprócz tego, występują w niej m. in. dwutlenek węgla (0,0385%), para wodna (pomiędzy 1 a 4%) i śladowe (poniżej 0,002%) ilości innych pierwiastków i związków chemicznych.
Budowa atmosfery[edytuj sekcję | edytuj kod]
Atmosfera składa się z kilku stref różniących się gęstością i temperaturą.
- Troposfera (0–18 km) – najniższa i najcieńsza warstwa atmosfery, zawiera ponad 50% łącznej jej masy. W tej strefie temperatura i ciśnienie spadają najszybciej, tu też mają miejsce zjawiska pogodowe. Grubość troposfery jest najniższa (ok. 8 km) nad biegunami, najwyższa (18 km) nad równikiem.
- Stratosfera (12–50 km) – w tej strefie temperatura zaczyna wzrastać ze względu na pochłaniane promieniowanie ultrafioletowe. Tu znajduje się warstwa ozonowa. Na wysokości ok. 19,2 km ciśnienie atmosferyczne zrównuje się z ciśnieniem płynów ustrojowych człowieka, co powoduje ich wrzenie i wymusza noszenie skafandrów ciśnieniowych.
- Mezosfera (50–85 km) – następuje ponowny spadek temperatury, niebo staje się ciemniejsze, widoczne są pojedyncze gwiazdy.
- Jonosfera (85–2000 km) – na tej wysokości występują już tylko pojedyncze jony. Przez jonosferę na wysokości 100 km przebiega umowna granica przestrzeni kosmicznej. Jonosfera dzieli się na dwie części:
- Termosfera (85–500 km) – temperatura ponownie wzrasta do ok. 2000 K, choć przy tak małej gęstości ciężko mówić o wymianie ciepła. Ustaje również rozchodzenie się dźwięku, zmienia się skład chemiczny atmosfery. Występuje tu zjawisko zorzy polarnej.
- Egzosfera (500–2000 km) – pojawiają się tylko pojedyncze cząsteczki, można mówić o prawie całkowitej próżni.
Galeria[edytuj sekcję | edytuj kod]
Słońce widziane z Ziemi i zakrzywiane przez atmosferę...