Wszechświat

Z Astropedia
Skocz do:nawigacja, szukaj
Mapa mikrofalowego promieniowania tła, ukazująca obraz wczesnego wszechświata

Wszechświat (ang. universum) – słowo dla dzisiejszej nauki dwuznaczne. Dla filozofów są to wszystkie obiekty materialne i energia, które nas otaczają. Dla naukowców, Wszechświat to czasoprzestrzeń, która zawiera wszystkie obiekty materialne i energię, dostępne do obserwacji metodami bezpośrednimi lub pośrednimi poprzez teleskopy i inne przyrządy obserwacyjne. Zgodnie z ogólnie przyjętą teorią względnośći i opartej na niej teorii wielkiego wybuchu wiek Wszechświata szacuje się na 13,7 mld lat, o czym mówi też jego rozmiar (promień wynosi ok. 13,7 mld lat świetlnych, czyli średnica to ok. 27,4 mld lat świetlnych).

Rozwój Wszechświata.png

Niektórzy kosmolodzy obserwacyjni uważają, że jest to sfera o promieniu około 4 × 1026 m (50 mld lat świetnych), natomiast według niektórych fizyków teoretycznych, jest to czasoprzestrzeń według modelu Wielkiego Wybuchu w małej skali (8 × 1026 m). Pomiary jednorodności promieniowania tła wskazują, że Wszechświat jest prawdopodobnie płaski i będzie rozprzestrzeniał się w nieskończoność.

Czasem astronomowie mówią również o wielu wszechświatach. Mają wtedy na myśli twory, które (być może) istnieją w innej czasoprzestrzeni niż nasza (np. istnieje hipoteza, że każda czarna dziura jest zalążkiem nowego wszechświata). W tym sensie można więc mówić również o wieloświecie (lub wszech-wszechświecie) zawierającym wszystkie wszechświaty. O tę hipotezę oparty jest jeszcze jeden model powstania naszego Wszechświata, zwany teorią Wielkiej Kraksy. Po za nimi nie istnieje żadna materia, czas, ani przestrzeń.

Nuvola apps kate.png

To jest jedynie zalążek artykułu. Jeśli wiesz coś więcej na ten temat, uzupełnij go.