William Henry Pickering

Z Astropedia
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
William Henry Pickering w 1909

William Henry Pickering (ur. 15 lutego 1858, zm. 17 stycznia 1938) – amerykański astronom, młodszy brat Edwarda Charlesa Pickeringa.

Odkrycia[edytuj sekcję | edytuj kod]

Pierwszym znaczącym odkryciem Pickeringa było zaobserwowanie dziewiątego księżyca SaturnaFebe – w 1899 roku. Na podstawie zdjęć z roku 1904, w 1905 ogłosił odkrycie kolejnego księżyca, który nazwał Themis, nie udało mu się jednak tego potwierdzić.

Na podstawie obserwacji George'a Darwina Pickering wysunął w 1907 teorię, jakoby Księżyc miał powstać z fragmentu Ziemi znajdującego się w pobliżu Pacyfiku. Jako pierwszy też zaproponował istnienie w przeszłości jednego superkontynentu.

Obserwował całkowite zaćmienia słońca, oraz badał kratery na Księżycu. Obserwując krater o nazwie Eratostenes ogłosił, że nieregularne zmiany w jego wyglądzie można wyjaśnić istnieniem tam niewielkich, przemieszczających się form życia. Twierdził też, że zaobserwował na Księżycu roślinność.

W 1919 przewidział istnienie i orbitę nowej planety Układu Słonecznego opierając się na anomaliach ruchu orbitalnego Urana i Neptuna. Obserwacje prowadzone w Mount Wilson Observatory nie dowiodły jednak jej istnienia. Pluton został odkryty w 1930 przez Clyde'a Tombaugha. Pickering zinterpretował symbol nadany planecie jako odniesienie do siebie (litera P) oraz Lowella (litera L).

Jeden z kraterów na Księżycu nosi nazwę Pickering. Istnieje także planetoida 784 Pickeringia, nazwana tak w uznaniu zasług braci Wiliama i Edwarda Pickeringów.