Karl Ludvig Hencke

Z Astropedia
Skocz do:nawigacja, szukaj

Karl Ludwig Hencke (ur. 8 kwietnia 1793, zm. 25 września 1866) – niemiecki astronom amator.

Odkrycia[edytuj sekcję]

8 grudnia 1845 Hencke odkrył Astraeę – pierwszą po okołu 40 latach nowo poznaną planetoidę. Wówczas już uznano, że istnieją tylko 4 planetoidy i zarzucono ich poszukiwanie. Kolejnym obiektem odkrytym przez Niemca była Hebe (1 lipca 1847). W zamian za zasługi jedną z asteroid nazwano jego nazwiskiem.

Nuvola apps kate.png

To jest jedynie zalążek artykułu biograficznego. Jeśli wiesz coś więcej na ten temat, uzupełnij go.


Karl Ludwig Hencke urodził się 8 kwietnia 1793 roku w Drezdenku (dawn. niem. Driesen, Brandenburgia). Tu spędził swoją młodość i kształcił się na urzędnika pocztowego.

W roku 1813 -jako ochotnik -brał udział w wojnie antyfrancuskiej (1812-1814,tzw. wojna wyzwoleńcza, niem. Befreiungskriege). Poważnie ranny w bitwie pod Lützen.

Po wojnie jako urzędnik pocztowy pracował w różnych placówkach pocztowych na terenie Prus m.in. Drezdenku (dawn. niem. Driesen), Pile (dawn. niem. Schneidemuhl), Strzelcach Krajeńskich (dawn. niem. Friedeberg).

Po śmierci żony przeniósł się do Kwidzyna (dawn. niem. Marienwerder), gdzie na jakiś czas zamieszkał u swoich dzieci.

Po powrocie do Drezdenka Hencke nadal pracował na poczcie jako urzędnik pocztowy, wkrótce awansował na naczelnika poczty w Drezdenku. W wolnych chwilach zajmował się poszukiwaniem nowych asteroid.

Hencke był astronomem amatorem, posiadał własne obserwatorium mieszczące się na poddaszu swego domu w Drezdenku przy dzisiejszej ul. Łąkowej.

W 1837 roku po przejściu na emeryturę całkowicie poświęcił się swojej pasji i rozpoczął systematyczne badania nieba.

Prowadzone przez astronoma od 1830 roku poszukiwania nowych ciał niebieskich zaowocowały odkryciem 8 grudnia 1845 roku planetoidy nazwanej "5 Astraea", piątej planetoidy słonecznego systemie Astraea. "5 Astraea" była pierwszą planetoidą odkrytą w systemie Astrea od 38 lat gdyż dotychczas astronomowie uważali, że w tym systemie niema więcej planetoid.

Odkrywcę Astraei wyróżniono złotym medalem oraz członkostwem w angielskim Królewskim Towarzystwie Astronomicznym (Royal Astronomical Society). Król pruski w uznaniu zasług astronoma- amatora nagrodził Henckego finansowo, zwiększając wypłacaną mu emeryturę.

Dwa lata później, 1 lipca 1847, odkrył kolejną planetoidę w tym układzie nazwaną "6 Hebe".

Hencke pracował również nad stworzeniem poprawnej mapy gwiazd. Opracowywane przez niego mapy, po śmierci astronoma nabyła Akademia Berlińska (niem. Berliner Academie).

W 1866 roku Karl Hencke odbył podroż do Kwidzyna (dawn. niem . Marienwerder), z której już nie powrócił. Zmarł 25 września 1866 roku w Kwidzynie.