Gromada galaktyk

Z Astropedia
Skocz do:nawigacja, szukaj
Gromada galaktyk Abell S0740
Gromada galaktyk Abell 520 – kolor niebieski to ciemna materia, kolor różowy – gorący gaz

Gromada galaktyk – skupisko kilkudziesięciu do kilku tysięcy galaktyk tworzących układ związany ze sobą grawitacyjnie. Galaktyki w gromadzie galaktyk poruszają się po skomplikowanych torach wokół środka masy gromady, zazwyczaj znajdującego się w pobliżu największych galaktyk w gromadzie. Ich prędkość zależy od wielkości gromady i wynosi zazwyczaj od do . Gromady galaktyk mają rozmiary od jednego do dziesięciu milionów lat świetlnych.

W gromadach galaktyk zazwyczaj nie można wyróżnić wyraźnego centrum, jak dzieje się to w układach planetarnych i galaktykach. Najczęściej znajduje się ono jednak w pobliżu największych galaktyk. W gromadach galaktyk występuje też stosunkowo gęsty i gorący ośrodek międzygalaktyczny.

Najbliższą nam gromadą galaktyk jest gromada w Pannie w gwiazdozbiorze Panny (inaczej zwana Virgo, od łacińskiej nazwy tego gwiazdozbioru). Odległa jest o około 48 milionów lat świetlnych.

Oprócz gromad, galaktyki tworzą także jeszcze większe struktury, zwane supergromadami galaktyk, oraz mniejsze, zwane grupami galaktyk (do takich należy nasza Grupa Lokalna).

Nuvola apps kate.png

To jest jedynie zalążek artykułu na temat galaktyki. Jeśli wiesz coś więcej na ten temat, uzupełnij go.