Czerwony karzeł

Z Astropedia
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Wykres pokazujący szacowany czas życia czerwonego karła w zależności od jego masy

Czerwony karzeł – rodzaj gwiazdy o typie widmowym późnym K lub M, masie od 0,07 do 0,4 masy Słońca, temperaturze powierzchni do ok. 4000 K i maksymalnej jasności ok. 10% jasności Słońca.

Charakterystyka[edytuj sekcję | edytuj kod]

Artystyczna wizja planety Gliese 581c

Tak jak wszystkie inne gwiazdy, czerwone karły przetwarzają wodór na hel. Nietypowe jednak jest to, że karły zużywają nie tylko wodór znajdujący się w ich jądrze, ale także ten znajdujący się początkowo bliżej powierzchni (dzięki prądom konwekcyjnym jest on przenoszony do jądra). Sprawia to, że czas życia czerwonych karłów jest zdecydowanie dłuższy, niż innych gwiazd, i szacuje się go na nawet 10 bilionów lat dla gwiazd o masie poniżej 0,1 masy Słońca. Hipotetyczną gwiazdą powstającą po śmierci czerwonego karła jest błękitny karzeł.

Czerwone karły świecą tak słabo, że aby planety krążące wokół nich mogły mieć warunki sprzyjające powstaniu życia (woda w stanie ciekłym), powinny krążyć w odległości ok. 0,07 AU. Przykładem takiej planety jest superziemia Gliese 581c krążąca wokół gwiazdy Gliese 581.

Liczba czerwonych karłów[edytuj sekcję | edytuj kod]

Czerwone karły są najliczniejszym typem gwiazd we Wszechświecie. Proxima Centauri, najbliższa Słońcu gwiazda, także jest czerwonym karłem – podobnie 20 z 30 gwiazd w otoczeniu Układu Słonecznego. Mimo wszystko, Droga Mleczna jest galaktyką z bardzo małą liczbą karłów – w innych galaktykach jest ich około 20 razy więcej.

Galeria[edytuj sekcję | edytuj kod]


Zobacz też[edytuj sekcję | edytuj kod]